טיפול פסיכולוגי ניתן להגדרה בהמון צורות. איך בעצם הוא עובד – הטיפול הפסיכולוגי?

מטרות הטיפול יכולות להיות רבות ושונות ובהתאם לכך אנו נעריך עד כמה הטיפול יעיל. האם המטרות הושגו? האם המצוקה אשר הביאה את המטופל לטיפול ירדה או חלפה?

טיפול פסיכואנליטי הוא פסיכולוגי אשר עוסק במילים. מדברים מילים. המילה היא הכלי אשר מוביל גם את המצוקה וגם את הריפוי. מאז שאנחנו נולדים – החוויות השונות אשר אנחנו עוברים מקבלות משמעויות מילוליות. כך המילים מקבלות מטען. אמא יכולה להרגיע ילד אשר נחבל, או אשר נמצא בפרץ של כעס וחוסר סבלנות על ידי מילים. היא מדברת אליו והמילה מרגיעה את הילד הסובל. כאשר כואב לנו – לעיתים עצם המפגש עם רופא, ההסברים שלו, הביטחון והידע הרפואי , כל אלה מרגיעים את הסבל.

באותו אופן (רק הפוך) מילים יכולות לשאת איתן מטען שלילי. הן עשויות למשוך למטה לתחושות של פחד, חוסר אונים ודיכאון. מילים יכולות להסב סבל וחרדה.

למרבה הצער, המילים אינן חושפות בפנינו באופן מיידי את מטענן. אנחנו מתנהלים ביום יום, פוגשים אנשים, כותבים מסרונים ועונים למיילים. בין השורות ובתוך המילים מסתתר מטען קירטי הקשור לרווחתנו הנפשית אולם הוא איננו בשליטתנו ואיננו גלוי לנו.

בטיפול הפסיכואנליטי מילים נאמרות ונשמעות במרחב המאפשר השתהות וניתוח. לאט לאט המטופל חושף את משמעויותיהן של המילים ביניהן הוא חי ופועל.

מטענים מהעבר וגם מההווה יכולים להתגלות ולכן גם למתן את השפעתן השלילית.

(ראה, פרויד 1890 הטיפול הנפשי. הטיפול הפסיכואנליטי. הוצאת עם עובד, 2002)